Artykuł o fotowoltaice

dzie, żeby w nowoczesnych miejscowościach znajdowały się tzw. drzewa fotowoltaiczne. Mogą być one umieszczane na poboczach ulic oraz na chodnikach i pomiędzy domami. Mogą to być zarówno niewielkie drzewa, które nie będą tak widocz

Artykuł o fotowoltaice ogniwa słoneczne sklep

Wygląd nowoczesnych miejscowości

Miejscowości zwykle różnią się tym od miast, że nie są w nich stawiane duże galerie handlowe ani muzea czy teatry. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w nowoczesnych miejscowościach znajdowały się tzw. drzewa fotowoltaiczne. Mogą być one umieszczane na poboczach ulic oraz na chodnikach i pomiędzy domami. Mogą to być zarówno niewielkie drzewa, które nie będą tak widoczne, jak i potężne drzewa wychodzące bardzo ponad budynki. W miejscowościach bardzo często stawiane są domy szeregowe i domy bliźniacze, co stanowi ułatwienie dla montażu zbiorczych urządzeń fotowoltaicznych, a jednocześnie właściciele takich domów nie muszą tak skrupulatnie nadzorować ich budowy. Na takich domach mogą być montowane zarówno panele słoneczne, jak i kolektory słoneczne.


Odnawialne źródła energii - kwestia kosztów

Mimo że odnawialne źródła energii takie, jak woda, wiatr czy słońce, są dostępne do wykorzystania za darmo, do końca XX wieku wykorzystanie ich było znacznie droższe od spalania paliw kopalnych. Rozwój technologii i zwiększenie skali ich wykorzystania spowodowało jednak stopniowy spadek cen. Od początku XXI wieku wiele państw zaczęło wprowadzać subwencje na energetykę odnawialną, co przyczyniło się do gwałtownego rozwoju tej branży i dalszego spadku cen67.

Określenie opłacalności energetyki odnawialnej oraz energetyki opartej na nieodnawialnych źródłach jest skomplikowane, ponieważ każdy typ energii jest obecnie dotowany na różne sposoby. Dopłaty do energetyki paliw kopalnych na świecie w 2010 roku były 6 razy wyższe od dopłat do energii odnawialnej8, jednak te drugie dostarczają 15-krotnie mniej energii9. Zwolennicy odnawialnych źródeł wskazują, że przy analizie kosztów energii odnawialnej należy także uwzględniać korzyści środowiskowe i zdrowotne wynikające z ich zastosowania (np. w postaci ograniczenia emisji zanieczyszczeń) w stosunku do pozyskiwania energii z paliw kopalnych.

W 2013 roku w Niemczech dotacje dla energetyki odnawialnej wyniosą ok. 20 mld euro. Obciążenie gospodarstwa domowego wyniesie z tego tytułu ok. 15-20 euro miesięcznie, przy czym z tej kwoty 6,5 euro/mies. to koszty wsparcia producentów ?zielonej? energii. Kwoty te są wielokrotnie wyższe od uprzednio prognozowanych przez rząd ? co wynika z bardziej dynamicznego rozwoju energetyki solarnej w tym kraju a ten wynika m.in. ze spadku cen paneli słonecznych (więcej paneli=więcej dopłat)1011. Konsekwencją jest m.in. wzrost wykorzystania kominków do ogrzewania domów12. Oficjalne wyliczenia m.in. rządowej Agencji ds. Energii Odnawialnych RFN wskazują, że poziom publicznego wsparcia dla OZE jest znacząco niższy od korzyści (finansowych czy zdrowotnych i ekologicznych) dzięki nim uzyskanych. W sensie ekonomicznym publiczny program wsparcia OZE nie jest zatem jego subwencjonowaniem a inwestycją publiczną w produkcję czystej energii, poprawiającą stan zdrowia ludzi i stan środowiska13. Wynika to z faktu, że każda wyprodukowana kilowatogodzina czy kilodżul energii z OZE zastępująca energię z nieodnawialnych źródeł energii poprawia m.in. stan zdrowia społeczeństwa oraz zmniejsza poziom kosztownych zanieczyszczeń środowiska.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii#Koszty


Zastosowanie rozwiązań fotowoltaicznych przy budynku szkolnym

Nowoczesne budynki szkolne mogą wyraźnie różnić się od tych budynków, które były stawiane jeszcze kilkanaście lat temu. Przede wszystkim można w nich wdrażać nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne, pozwalające na odciążenie sieci przesyłowych i ochraniające budynki przed konsekwencjami różnych awarii prądu. Na różnych budynkach szkolnych mogą być montowane panele słoneczne, które dostarczają do nich prąd przetworzony z energii słonecznej. Natomiast w tych budynkach szkolnych, w których korzysta się z wody można montować kolektory słoneczne. Pozwalają one na docieplanie wody użytkowej, a także wody znajdującej się w basenie, w którym szkolą się młodzi pływacy. Na placach szkolnych można stawiać również tzw. drzewa fotowoltaiczne.



© 2019 http://pddm.com.pl/