Zobacz nasz poradnik
Ekologiczne wykorzystanie wody
Z wody można korzystać o wiele bardziej ekologicznie, niż robi to każdy z nas. Zmiana pewnych przyzwyczajeń pozwala oszczędzić jej bardzo wiele, więc warto się nad tym zastanowić. Dobrym pomysłem jest między innymi wykorzystanie wody deszczowej, którą możemy podlewać rośliny, ale bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w przydomową oczyszczalnię, która pozwoli nam czerpać o wiele mniej wody z wodociągów. Dodatkowo dobrze jest też sprawdzać, czy woda w kranach jest dobrze zakręcona oraz czy na przykład spłuczka w toalecie nie przecieka. W ten sposób zaoszczędzimy wiele wody i tym samym pomożemy o wiele lepiej zadbać o środowisko naturalne. Każdy z nas powinien o tym pomyśleć.
Własne oczyszczalnie wody
Przydomowe oczyszczalnie wody to dobry pomysł w przypadku każdego, kto jest właścicielem własnego domu i ma działkę, na której można zaaranżować taki projekt. Jest to świetne rozwiązanie, by zaoszczędzić na rachunkach za wodę, ale przede wszystkim wsparcie dla działań ekologicznych, mających na celu dbanie o zasoby wodne na świecie. Wody z roku na rok jest coraz mniej i jest to spowodowane zmianami klimatu, częstymi suszami, ale także działaniem człowieka. Jeśli postępowanie ludzi się nie zmieni, wody może wkrótce zabraknąć, a tego przecież nie chciałby nikt. Zamiast więc marnować ją niepotrzebnie, lepiej zainwestować w oczyszczalnie i wykorzystywać ją ponownie do wielu rzeczy. W ten sposób przyczynimy się do oszczędzania wody.
O chemicznym oczyszczaniu
Chemiczne oczyszczanie ścieków ? jedna z metod oczyszczania ścieków. Polega na wytrącaniu niektórych związków rozpuszczalnych lub ich neutralizacji za pomocą procesu koagulacji, neutralizacji, ekstrakcji, elektrolizy, destylacji lub sorpcji na węglu aktywnym. Oczyszczanie chemiczne stosuje się głównie przy ściekach przemysłowych, które zawierają metale ciężkie oraz chemiczne związki organiczne.
W momencie zadziałania substancjami chemicznymi na ścieki uzyskujemy:
zobojętnienie ścieków,
wydzielenie ze ścieków substancji stałych,
wydzielenie ze ścieków substancji organicznych, koloidalnych i związków rozpuszczalnych, przede wszystkim soli metali ciężkich,
odkażenie ścieków,
usunięcie przykrego zapachu,
utlenienie substancji ściekowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chemiczne_oczyszczanie_%C5%9Bciek%C3%B3w