Metale i czym je frezować

runkowa struktura powierzchni (np. cylindry silników spalinowych), co bardzo trudno jest osiągnąć np. poprzez szlifowanie otworów. Budowa i zasada działania Honownica składa się z: korpusu, układu napędowego, wrzeciona, oraz

Metale i czym je frezować

Honownica - co to takiego?

Honownica - obrabiarka służąca do honowania, tzn. obróbki wykańczającej bardzo dokładnych powierzchni (najczęściej otworów), w których wymagana jest wielokierunkowa struktura powierzchni (np. cylindry silników spalinowych), co bardzo trudno jest osiągnąć np. poprzez szlifowanie otworów.

Budowa i zasada działania

Honownica składa się z: korpusu, układu napędowego, wrzeciona, oraz przegubowo przymocowanego do niego narzędzia. Narzędziem stosowanym do honowania jest głowica wyposażona na obwodzie od trzech do dwunastu osełek. Podczas gładzenia głowica połączona przegubowo z wrzecionem obrabiarki wykonuje ruch obrotowy oraz ruch posuwisto-zwrotny. Skojarzenie tych ruchów powoduje, że każde ziarno osełki zakreśla linię śrubową. Prędkość obrotowa głowicy nie powinna być wielokrotnością podwójnych posuwów głowicy, mamy wtedy pewność, że każde ziarno osełki nie trafi na te same tory obróbki. Najczęściej spotyka się honownice z posuwem ręcznym, wtedy najlepsze efekty przynosi obróbka z licznymi zmianami prędkości posuwu.

Poza honownicami do otworów są także spotykane honownice do powierzchni płaskich, stożków, powierzchni sferycznych i wałów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Honownica


Co Wikipedia powie o produkcji aluminium

Zwięźle o technologii produkcji aluminium, dla ciekawskich którzy chcą znać proces powstawania od początku. Wikipedia przychodzi nam z pomocą:

Aluminium głównie pozyskuje się z boksytu. Urobek z kopalni trafia do zakładu wzbogacania, w którym boksyt przetwarza się w tlenek glinu. Pierwszymi operacjami są:

rozdrobnienie rudy do konsystencji piasku w młynie kulowym,
ekstrakcja tlenku glinu w trakcie procesu Bayera, w którym zmielony boksyt miesza się z wapnem palonym i wodorotlenkiem sodu.

Produkt umieszcza się w ciśnieniowych zbiornikach i podgrzewa się do 240 °C, w efekcie czego powstaje glinian sodu. Po odseparowaniu nierozpuszczalnych zanieczyszczeń od glinianu sodu w zbiornikach grawitacyjnych przeprowadza się hydrolizę. W obecności zarodków krystalizacji wytrąca się wodorotlenek glinu, który w procesie kalcynacji przeprowadza się w tlenek glinu.

W elektrolitycznym procesie Halla-Heroulta tlenek glinu zostaje przetworzony w wolny metal w wyniku:

rozpuszczenia tlenku glinu w elektrolicie, którym jest stopiony kriolit o temperaturze ponad 900 °C,
zanurzenia grafitowej anody do wanny i prowadzenia elektrolizy prądem o natężeniu setek tysięcy amperów.

Powstający metal opada na dno wanny w postaci płynnej i jest sukcesywnie usuwany.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aluminium


Uniwersalne frezarki ? jakie są ich zalety?

Uniwersalne frezarki to z pewnością maszyny nowoczesne. Są one wyspecjalizowane w obróbce różnego rodzaju materiałów ? drewna, metalu czy tworzywa sztucznego, dlatego też znajdują szerokie zastosowanie w warsztatach naprawczych i zakładach produkcyjnych. Za ich pomocą możliwe jest zarówno wykonywanie pojedynczych elementów, jak też i produkcja seryjna. Wyposażenie w duże stoły robocze sprawia, że nawet obróbka przedmiotów o większych gabarytach również nie sprawia problemów. Nowoczesne urządzenia tego typu sterowane są za pomocą komputera, a kontrolowanie poszczególnych etapów procesu produkcyjnego umożliwia panel użytkownika i cyfrowy wyświetlacz wskazujący aktualne parametry.



© 2019 http://pddm.com.pl/