Powrót dywanów na salony!

nie robione dywany były domeną tylko najbogatszych i posiadane takiego dywanu stanowiło swego rodzaju przesłanie o stanie majątkowym właściciela. Od XIX wieku powstawało coraz więcej zakładów produkujących dywany, przez co stawały

Powrót dywanów na salony! nowoczesne dywany
Nie trzeba dużo, aby nadać pomieszczeniu odpowiedni nastrój. Bardzo często wystarczą jednak odpowiednio dopasowane. Zapraszam do czytania.

Dywany kiedyś i dzisiaj

Przez wiele lat ręcznie robione dywany były domeną tylko najbogatszych i posiadane takiego dywanu stanowiło swego rodzaju przesłanie o stanie majątkowym właściciela. Od XIX wieku powstawało coraz więcej zakładów produkujących dywany, przez co stawały się one coraz tańsza i szerzej dostępne.

Dzisiaj praktycznie każdy dywan dostępny na rynku jest tkany maszynowo, więc traci nieco na pewnych walorach rękodzieła, które zawsze jest w cenie. Co prawda zostało kilka firm produkujących dywany ręcznie i to właśnie one w dzisiejszych czasach stają się znowu coraz bardziej popularne.


Definicja dywanu Perskiego

Dywan perski ? ciężka, ręcznie tkana tkanina dekoracyjna z obszaru Persji, zdobiona motywami roślinnymi, scenami figuralnymi i zwierzęcymi, wytwarzana z wełny lub jedwabiu na osnowie bawełnianej lub wełnianej. Różne rodzaje dywanów wytwarzanych w Iranie nazywane są najczęściej od nazw miejscowości gdzie są produkowane, np. Hamadan, Kerman czy Sziraz.

Tradycyjna sztuka tkania dywanów perskich jest narodowym dziedzictwem kulturowym Iranu. W 2010 roku sztuka tkania dywanów z Farsu oraz z Kaszanu zostały wpisane na na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dywan_perski


Poduszki, zasłony, dywany - czyli tkaniny we wnętrzach

Tkaniny - bardzo ważny element każdego wnętrza, często spychany na drugi plan. Bardzo łatwo za pomocą tekstylnych dodatków stworzyć zupełnie inny styl. To jest ten etap, kiedy można poszaleć i podkreślić indywidualny charakter każdego wnętrza. Poduszki, zasłony, pościel, dywany - to wszystko razem powinno tworzyć spójną całość, co nie znaczy jednak że ma być nudno. Jeśli mamy dobrą bazę (którą tworzą podłoga, ściany, stale elementy zabudowy, itd). to można osiągnąć praktycznie wszystko - pasować będą zarówno intensywne kolory, mocne wzory, jak i eleganckie połączenie czerni z bielą.



© 2019 http://pddm.com.pl/